Svjetski dan zdravlja

Objavljeno Sri, 07/04/2021 - 12:54
Ilustracija stetoskop
Datum

Povodom osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije 7. travnja 1948. godine posebna pozornost posvećuje se svake godine obilježavanju Svjetskog dana zdravlja, čime se na globalnoj razini želi ukazati na važnost određenog zdravstvenog problema i obavijestiti širu društvenu zajednicu.

Svjetski dan zdravlja - 7. travnja ujedno je i prigoda za dodatnu promociju zdravlja organiziranjem raznih događaja i javnozdravstvenih akcija na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koje treba poduzeti za očuvanje zdravlja i sprečavanje bolesti.

Svake godine Svjetski dan zdravlja posvećen je određenoj zdravstvenoj temi s odabranim sloganom  i usredotočen na podizanje razine svijesti građana o tome što svaki pojedinac i društvo u cjelini mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godina.

Ove godine tema svjetskog dana zdravlja je Izgradimo pravedniji, zdraviji svijet. Razlog za ovu temu je činjenica da je svijet u kojem živimo neravnopravan. Neki ljudi, zahvaljujući uvjetima u kojima se rađaju, rastu, žive i rade mogu živjeti zdravije i imati bolji pristup zdravstvenim uslugama od drugih koji žive u siromaštvu, imaju lošije uvjete stanovanja i obrazovanja, manje mogućnosti zapošljavanja, nesigurno okruženje, nemaju pristup zdravstvenim uslugama što sve dovodi do snižene kvalitete života, nastanka bolesti i prerane smrti. Ove razlike su nepravedne, ali se mogu spriječiti. Zato Svjetska zdravstvena organizacija upućuje poziv svima, pogotovo donositeljima odluka da svim ljudima osiguraju uvjete za život i rad koji pogoduju dobrom zdravlju te im omoguće pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti.

Pokretanjem globalne kampanje, ovaj slogan utjelovljuje jedno od temeljnih načela Ustava SZO koje glasi: Uživanje najvišeg mogućeg zdravstvenog standarda jedno je od temeljnih prava svakog čovjeka bez obzira na rasu, vjeru, politička uvjerenja, ekonomsko ili socijalno stanje.

Neravnopravnost je i dalje vrlo zastupljena na globalnoj razini. Zbog različitih faktora na pojedinim geografskim područjima postizanje punog zdravstvenog potencijala je otežano, dok druga područja konstantno napreduju. Te se nejednakosti mogu spriječiti strategijama koje usmjeravaju pažnju na poboljšanje situacije u slučaju zdravstvene neravnopravnosti, s posebnim naglaskom na najugroženije i marginalizirane skupine.

Pandemija COVID-19 teško je pogodila sve zemlje, a njezin se utjecaj najviše osjetio na zajednicama koje su ranjive, izloženije bolesti i s otežanim pristupom kvalitetnim zdravstvenim uslugama. U takvim se zajednicama očekuju slabiji rezultati u suzbijanju širenja bolesti COVID-19, stoga Svjetska zdravstvena organizacija poziva sve čelnike država da bolju budućnost osiguraju kvalitetnijim uvjetima za život i rad s posebnim naglaskom na iskorjenjivanje nejednakosti u zdravstvu i osiguranju kvalitetnih zdravstvenih usluga za svakog pojedinca.

Novosti

Brzi pristup