Održana panel rasprava „Nasilje nad ženama i djecom – odgovornost svih nas. Kako prevenirati i olakšati izlazak iz nasilja?“

Objavljeno Pon, 25/11/2024 - 15:09
panel

Na inicijativu Povjerenstva za ravnopravnost spolova u gradskoj vijećnici Grada Pregrade u subotu 23. studenoga 2024. održana je panel rasprava „Nasilje nad ženama i djecom – odgovornost svih nas. Kako prevenirati i olakšati izlazak iz nasilja?“ povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Na panel raspravi dotakli smo se životnih situacija žena i djece žrtava nasilja iz perspektive institucija koje sudjeluju tijekom različitih faza izlaska iz nasilja, s posebnim naglaskom na prevenciju, ali i podršku nakon izlaska žrtava iz nasilja.

Svoja iskustva u borbi protiv nasilja i pružanja podrške ženama žrtvama nasilja podijelile su Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak, Zdravka Žiger, ravnateljica Osnovne škole Janka Leskovara te Tena Sambolić Petrišić, voditeljica SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja KZŽ iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.

Kao potpredsjednik Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost (FEMM), Marko Vešligaj, predstavio je rad Odbora i njegovu ulogu u kreiranju politika.

Pojasnio je kako FEMM Odbor ima ključnu ulogu u definiranju, promicanju i zaštiti prava žena u Europi i izvan nje kroz relevantne politike rodne ravnopravnosti i jednakosti. To obuhvaća zagovaranje jednakosti na tržištu rada, u obrazovnom sustavu, iskorjenjivanje rodno uvjetovanog nasilja, poboljšanje položaja žena u ruralnim zajednicama, puni pristup žena i djevojčica zdravstvenoj zaštiti, poticanje ženskog poduzetništva i još mnoštvo horizontalnih tema. Odbor donosi politike i zakone koje države članice potom moraju prenijeti u svoje nacionalno zakonodavstvo, a cilj je postizanje pune rodne ravnopravnosti diljem Europske unije.

-Činjenica je da mi kao Hrvatska, što se tiče rodne ravnopravnosti ne stojimo najbolje, podaci su alarmantni, a siguran sam da su brojke i puno veće no što kaže statistika, jer puno njih nasilje nije prijavilo. Sa prevencijom nasilja i edukacijom treba krenuti od najranije dobi, mi u Pregradi kao i Krapinsko-zagorska županija mislim da smo svijetli primjer u Hrvatskoj na koji način bi trebalo raditi, i koliko treba biti intenzivan u tom poslu, a ne samo donositi propise već ih i primjenjivati-istaknuo je Vešligaj.

Sve sudionice i sudionici panela zaključili su kako je prevencija nasilja i reagiranje na nasilje odgovornost svih nas te kako je potrebno i dalje osnaživati međusobni rad svih dionika - od jedinica regionalne i lokalne samouprave, institucija za pružanje socijalnih usluga te civilnog sektora čija je uloga u društvu neprocjenjiva.

Novosti

Brzi pristup