Posjetite kulturna dobra

kutura

Bogatu prošlost Pregrade upoznajte obilaskom pregradskih znamenitosti.

Muzej grada Pregrade

Slika
muzej

Muzej se nalazi u samom centru Pregrade na Trgu Gospe Kunagorske u nekadašnjoj zgradi osnovne škole izgrađene 1908. godine. Muzej dijeli zgradu s Gradskom knjižnicom Pregrada i Pučkim otvorenim učilištem Pregrada. Stalni postav Muzeja čine Numizmatička zbirka, Zbirka rudarstva i geologije te  te Ljekarnička zbirka Thierry kroz koje je ispričana prošlost grada Pregrade. U Muzeju se kroz cijelu godinu odvijaju različita kulturna događanja, kao što su to povremene izložbe u galerijskom prostoru u prizemlju zgrade, dječji programi za najmlađe, radionice za učenike i mlade, susreti i razgovori za osobe treće životne dobi i slično.

Više informacija o Muzeju možete pronaći na poveznici: https://www.muzej-pregrada.hr/  

 

Kostelgrad

Slika
kostelgrad

Kostelgrad je srednjovjekovna utvrda smještena sjeverno od Pregrade na strateškom položaju koji je omogućavao kontrolu putova s različitih strana(405 m.n.v). Utvrda je građena na kamenoj stijeni iz koje se izdižu visoki zidovi građeni od klesanog kamena. Unutar vanjskog zida koji opasuje grad ističe se zapadna kula s naglašenim niskim vijencem kakav je karakterističan za baterijske renesansne kule. Na njoj se nalaze veliki otvori za topove. Grad je okružen gustom šumom, a prilaz utvrdi osiguran je s njene sjeverne strane iz naselja Kostel.

Povijest vlastelinstva Kostel može se pratiti od dolaska grofova Celjskih, a najpoznatiji vlasnici bila je obitelj Keglević. Uz njih se veže 500 godina star običaj uskrsnog pucanja (streljanja) iz kubura (pištola), koji ima status zaštićenog nematerijalnog dobra Republike Hrvatske.

U njegovom podnožju  smješten je vrlo vrijedan arhitektonsko-urbanistički kompleks koji se sastoji od župne crkve Sv. Emerika, kapele Trpećeg Isusa, starog i novog župnog dvora, gospodarskih zgrada s bunarom i starog groblja.

Od 2016. godine provode se konzervatorsko-restauratorski građevinski radovi, koji su financirani sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, a provode ih djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba

Povijesna postrojba Krapinsko-zagorske županije Kostelska pištola – Keglevićeva straža Kostel

https://kostelska-pistola.hr/

 

Kuća Janka Leskovara

Slika
leskovar

Kuća hrvatskog književnika Janka Leskovara nalazi se nedaleko dvorca Bežanca u naselju Valentinovo, Pregrada. U ovoj jednokatnici iz druge polovice 19. stoljeća živio je i radio Janko Leskovar, jedan od najpoznatijih hrvatskih književnika i jedan od utemeljitelja novog pravca u hrvatskoj književnosti - moderne. Kuća spada u kategoriju građanskih kuća s pripadajućim gospodarskim dijelom, a Ministarstvo kulture i medija zaštitilo ju je kao nepokretno kulturno dobro te je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. 

Kuću su početkom 2019. godine od privatnih vlasnika zajednički otkupili Krapinsko-zagorska županija i Grad Pregrada. Objekt je stradao u potresu 2020. godine te su, nakon izrađene dokumentacije, 2021. godine započeli radovi na konstrukcijskoj obnovi zgrade, sufinancirani sredstvima Europske unije iz Fonda solidarnosti EU. Po završenim radovima na konstrukcijskoj obnovi, uslijedili su radovi na cjelovitoj i energetskoj obnovi zgrade, financirani sredstvima Europske unije kroz Mehanizam za oporavak i otpornost (Next GenerationEU), a po završetku unutrašnjeg uređenja Kuća Janka Leskovara bit će pretvorena u interpretacijski centar, gdje će se baština Janka Leskovara interpretirati posjetiteljima na suvremen i interaktivan način, a služit će i za školsku djecu, organizirane skupine posjetitelja, ali i za lokalnu zajednicu zbog multifunkcionalne dvorane koja se nalazi u prizemlju objekta.

 

Dvorci: Gorica, Dubrava, Bežanec

Na području Pregrade nalaze se čak tri dvorca: Gorica, Dubrava i Bežanec. Sva tri dvorca nasljeđe su grofovske obitelji Keglević koja je dvorce izgradila nakon što su odlučili napustiti utvrdu Kostelgrad i preseliti se u dolinu, u pristupačnije i udobnije domove.

Dvorac Gorica

najstariji je od tri spomenuta dvorca, a nalazi se na padinama brežuljka na istočnom prilazu Pregradi, uz cestu za Plemenšćinu. Podignut je na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. U pejzažu koji je još uvijek barem djelomično zadržao obris velikog posjeda sačuvani su ribnjak i livade ispred dvorca. Dvorac se sastoji od dva jednokatna krila i cilindrične kule s puškarnicom. Krila su s dvorišne strane otvorena arkadama, a iznad ulaza smješten je grb prvotnih vlasnika, grofovske obitelji Keglević. Dvorac je od 1883. godine u vlasništvu obitelji Kaučič (Kavčič), danas Kaučić-Cividini-Nagy koja ga održava sukladno mogućnostima, dok jezerom upravlja ŠRD Gorica. Posebnost ovog dvorca je sačuvani inventar, odnosno izvorni namještaj.

Dvorac Dubrava

nalazi se na blagoj padini na južnom ulazu u Pregradu. Današnja situacija govori o nizu faza pregrađivanja i dograđivanja od kojih je ostala ugaona kula zaobljenog oblika te jedno krilo s arkadama na dva kata. Dvorac su sagradili Keglevići, a potom je mijenjao vlasnike – obitelji Limburg-Stirum, Erdödy (grofica Sidonija Rubido Erdödy, prva hrvatska operna primadona i muza Ilirskog pokreta), Petazzi, Oršići, Slavetići, Kuhtići, te Jakov Badl, koji se proslavio uređenjem kupališta u obližnjim Krapinskim Toplicama 1862.  Uz dvorac su sačuvane i gospodarske zgrade i okolno imanje, a u unutrašnjosti lijepa rokoko peć. Dvorac je u privatnom vlasništvu, a poznat je i pod nazivom Dobrava.

Najveći i najznačajniji dvorac u ovom kraju je dvorac Bežanec.

Slika
bežanec

Nalazi se u mjestu Valentinovo, na južnom ulazu u grad Pregradu. Izgrađen je s prijelaza iz 17. u 18. stoljeće kao jednokatna četverokrilna građevina s unutrašnjim dvorištem, isprva u baroknom stilu, a 1830-ih je obnovljen u stilu klasicizma. Dvorišna pročelja otvorena su arkadama, a  iznad glavnog pročelja izdiže se toranj sa satom. Dvorac Bežanec pripadao je Keglevićima, pa Collenbachima, a do 1945. Ottenfelsima. Za vrijeme Jugoslavije, u dvorcu je jedno vrijeme bio smješten dom za ratnu siročad, proizvodni pogoni tvrtke Sljeme, saloni namještaja tvrtke Šavrić itd. Dvorac je obnovio 1990. i prenamijenio u hotel visoke kategorije  Siniša Križanec.

Perivoj oko dvorca Bežanec koji se prostire na 2,96 ha, a prilazi mu se alejom jasenolikog javora dugom 90 metara, nastalom nakon 1911. godine. U razvoju perivoja uočavaju se dvije faze. Najstarija se faza podudara s vremenom obnove dvorca – tridesetih godina 19. stoljeća kada je iza dvorca nastao mali perivoj u kojem se i danas nalaze stabla iz toga vremena - ginko, velelisna lipa i platana. Druga faza pripada razdoblju između 1900. i 1911. godine, kada je izveden ulazni portal, uređena šišana živica oko perivoja, posađene su smreke uz put te je na prostoru južno od dvorca uređen perivoj. Osim tristogodišnje lipe u perivoju su se nalazili još kavkaska jela, ginko, katalpa, platane, jablani i druge vrste drveća.

Crkve i kapele

Grad Pregrada bogat je sakralnim objektima koji svjedoče o dubokoj vjerskoj tradiciji i kulturnoj baštini našeg kraja. Na području grada nalazi se 4 crkve i 7 kapela koje su, uz svoju sakralnu namjenu, vrijedni spomenici povijesti i arhitekture.​

Crkve:

Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije – "Zagorska katedrala", Pregrada

https://www.pregrada.hr/visit/zupna-crkva-uznesenja-blazene-djevice-marije-zagorska-katedrala

Župna crkva Marije od Pohoda, Vinagora

https://www.pregrada.hr/visit/zupna-crkva-marije-od-pohoda-vinagora

Župna crkva Kraljice Mira, Marinci

https://www.pregrada.hr/visit/zupna-crkva-kraljice-mira-marinci

Župna crkva sv. Emerika (Mirka), Kostel

https://www.pregrada.hr/visit/zupna-crkva-sv-emerika-i-kapela-trpeceg-isusa-kostel

 

 

Kapele:

Kapela Sv. Ane, Plemenšćina

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-ane-plemenscina

 

Kapela Sv. Donata, Pavlovec

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-donata-pavlovec

 

Kapela Sv. Mihaela, Sopot

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-mihovila-sopot

 

Kapela Sv. Stjepana Kralja

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-stjepana

 

Kapela Trpećeg Isusa, Kostel

https://www.pregrada.hr/visit/zupna-crkva-sv-emerika-i-kapela-trpeceg-isusa-kostel

 

Kapela Sv. Jurja, Svetojurski Vrh

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-jurja-svetojurski-vrh

 

Kapela Sv. Lenarta

https://www.pregrada.hr/visit/kapela-sv-leonarda

 

Kapela Majke Božje Kunagorske, Vrhi Pregradski

https://www.pregrada.hr/visit/svetiste-majke-bozje-kunagorske

 

Kapela Kristovog Raspeća, Pregrada (grobljanska kapela)